Sziasztok!
Idén egy sokkal könnyebben teljesíthető PárosKönyvesKihívást találtunk ki, amit mindketten még tavaszig teljesítettünk – Párom januárban olvasta ki a választott könyvet, én pedig februárban. Ezt a kihívást fogjuk jövőre is elővenni, mert nagyon érdekes volt olvasni más kaliberű kötetet, mint amit amúgy olvastunk volna.
Párom könyve – Benina: Megsebzett szabadság
Kr.u. 955.
Egy bajor lány:
Flaviát elragadják otthonából a portyázó magyarok. A lány rabszolgasorsra jut, és az ellenség táborának vezére, Daval dönt az életéről. Flavia minden alkalmat megragad a szökésre, ám a férfi nem ereszti.
Egy Farkas:
Daval a nemzetség élén állva testvéreivel együtt hűen harcol a hazáért. Szünet nélküli kalandozások, csaták teszik ki a mindennapjaikat. A bajor rabszolgalány jelenléte alapjaiban kavarja fel a Farkasok nemzetségének családi békéjét. Daval küzd megmagyarázhatatlan vonzódásával, miközben a világa darabokra hullik, a jövője feketeségbe burkolózik, míg végül az egyetlen, amit biztosnak hisz, hogy Flaviának mellette a helye.
Egy alku, mely megpecsételi mindenkettőjük sorsát.
Önmaguk számára is képtelen érzések kelnek életre, és nem tehetnek mást, mint engednek a sodrásának. Rabsága közben Flavia szembesül a valósággal: a magyarok talán nem is olyan barbár népség, mint gondolta.
Csakhogy a lányt, és szerelmének kibontakozását egy nap utoléri a múlt. Mi lehet az, ami még a barbár magyaroknál is jobban megijeszti Flaviát?
A Megsebzett szabadság Daval és Flavia szerelmének nem mindennapi története a magyarok kalandozásának idején.
A véredben lobog az ősi láng!
1. Elolvastad volna a könyvet önszántadból?
Valószínűleg nem. Ezzel a címmel le sem vettem volna a polcról.
2. Mi volt az első gondolatod a könyvet látva, fülszöveget elolvasva?
Érdekesnek tűnt, kíváncsian vártam, hogy a honfoglalás előtti magyarok életét, mindennapjait hogyan fogja bemutatni.
3. Mi a véleményed a könyvről olvasás után?
Nagyon tetszett, érdemes volt elolvasni.
4. Lett-e kedvenc szereplőd? Ha igen, miért ő lett az? Ha nem, miért nem lett?
Egy kifejezett nem lett, Daval, Zombor, Hunor, Hanga, Ernakh, Vazul, Gyöngyvér, Bazil és természetesen Flavia voltak a kedvencek. De elsősorban és legfőképpen Ezmi.
5. Volt-e olyan szereplő, akitől a hideg futkosott a hátadon, annyira nem bírtál?
Kajdon és Balmaz.
6. Melyik szereplőről olvasnál bővebben és miért?
Bazilról. A könyvben szó esett arról, hogy ő a saját hazájában herceg lehetett. Érdekelne, hogy hogyan lett a magyarok rabszolgája, illetve rabszolgából a család megbecsült tagja.
7. Volt-e kedvenc jeleneted? És legkevésbé tetsző?
Kedvenc: Flavia és Botar találkozása
Legkevésbé tetsző: Hanga majdnem megbecstelenítése, Hunor elsőre halálosnak tűnő, maradandó sérülései, illetve Zombor bebörtönzése és kínzása
8. Elolvasnád a folytatásait a sorozatnak?
Igen.
9. Mi a véleményed a szöveggondozásról?
Itt-ott maradtak a szövegben helyesírási hibák, ezeket leszámítva rendben volt.
10. Hogy tetszik a borító?
Szép.
Én könyvem – Alice Walker: Bíborszín
Alice Walker 1982-ben megjelent Pulitzer-díjas, Steven Spielberg által 1987-ben megfilmesített levélregényének üzenete időn és téren átívelő. A túlélés legelemibb, örök érvényű szabályára tanítja meg az olvasót: soha ne add fel!
A történet főhőse, az afroamerikai gettó patriarchális, szexista szabályainak fogságában vergődő Celie a kiúttalanságból kezdetben a spiritualitás világában próbál megnyugvást és feloldozást keresni. Az események sodrában azonban két szeretett nő hatására fokozatosan felismeri az egyház fehér férfiak által uralt álszent, képmutató világát. Ráébred, hogy az emberi lét értelmét nem kizárólag a túlvilágban, hanem esetleg a jelenben is érdemes megtalálni. Celine emberi, női, szexuális és kreatív öntudatra ébredése izgalmas és megrázó olvasmány. Walker klasszikusa biztos iránytűt ad mindazok kezébe, akik úgy érzik, hogy reménytelennek tűnő helyzetükből nem találják a kiutat.
1. Elolvastad volna a könyvet önszántadból?
Igen, mert rajta szerepel az 1001 könyv listán illetve maga a téma is érdekelt. Sokáig húztam-halasztottam a dolgot, mert Párom mindig azt mondta, hogy nehéz olvasni.
2. Mi volt az első gondolatod a könyvet látva, fülszöveget elolvasva?
A borító csodaszép és szerintem vonzza a szemet (habár Watson kisasszony nevének elírása kicsit bosszantó, de szerencsére javítva lett az új kiadáson) – nem túl hivalkodó, de megadja az alaphangot a történethez. A fülszöveg talán kicsit sokat mond, de azért még az elfogadható kategória – legalább nem ír le tök mást, mint a cselekmény maga.
3. Mi a véleményed a könyvről olvasás után?
Ez egy erős, néger-feminista és feminista regény, ami megmutatja a feminizmus igazi valóját és azt, hogy miért is akarnak a nők ugyanannyi jogot, mint amennyi a férfiaknak jár. Érdekes volt naplóregényen keresztül végig követni Celie útját.
4. Lett-e kedvenc szereplőd? Ha igen, miért ő lett az? Ha nem, miért nem lett?
Celie-t mondanám annak és azért, mert rendkívül erős asszonnyá válik a könyv végére. Az ő fejlődéséről szól az egész történet, az ő élete és megpróbáltatásai kerülnek középpontba és talán ezek miatt teljesen megkedvelhető.
5. Volt-e olyan szereplő, akitől a hideg futkosott a hátadon, annyira nem bírtál?
A Mr. volt ilyen az elején illetve azok a kis mellékszereplők (polgármester, Celie apja, Olinkák elpusztítója, fehéremberek), akik valahogy rosszat tettek.
6. Melyik szereplőről olvasnál bővebben és miért?
Shug története érdekelne részletesebben illetve a következő generáció: Henrietta, Olivia és Suzie Q.
7. Volt-e kedvenc jeleneted? És legkevésbé tetsző?
Kedvencem Nettie és Celie találkozása volt – ez igazán megható és boldog volt. Legkevésbé pedig Sofia bebörtönzése nem tetszett – megszakad a szívem érte.
8. Elolvasnád a folytatásait a sorozatnak?
Igen, Tashi története már két éve itt pihen a polcon – ez nem egy szószoros értelemben vett folytatás, de mégis kapcsolódik a Bíborszínhez. Más témát fed le, de az is éppen annyira felkavaró és keveset beszélt, hogy mindenképpen meg akarom ismerni a történetet.
9. Mi a véleményed a szöveggondozásról?
Az ember azt gondolná, hogy egyszerű a fordítók munkája, de még úgy is akadnak hibák a könyvekben. Ebben a kötetben szándékosan rossz a helyesírás, amire talán még jobban kellett figyelni. Jól hozta a déli akcentust és az írástudatlanságot is – közben pedig érthető volt és könnyen bele lehetett lendülni az olvasásába.
10. Hogy tetszik a borító?
Mint már feljebb is említettem, szerintem csodaszép. Tetszik a barnás képi világ, az, hogy a nő felfelé néz, mintha csak Istent szeretné megszólítani.
Idén ezt a másfajta kihívást sokkal könnyebben teljesítettük és boldogan mondhatom, hogy Párom is alig várja a Farkasok nemzetsége 2. részét – én pedig rövidesen sort kerítek majd Tashi történetére.
Ti szoktatok egymásnak ajánlani könyveket? Van esetleg páros kihívásotok? Vannak közös olvasmányaitok vagy annyira különböző a könyves ízlésetek, hogy sosem olvastok a párotok könyvei közül?
Legyetek jók!
Stella L. Brandy
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzést. Ha írsz kommentet annak még jobban örülök. Ne feledd, hogy véleményedet félkövér és dőlt betűtípussal tudod formázni, illetve linkeket is betehettek - a szokásos módon.